مجله نسیما

لوفا چیست؟

لوفا (Luffa aegyptiaca) گیاه بسیار جذابی است از خانواده کدوئیان که به آن کدو لیفی هم گفته می شود. میوه هایش غالبا از کدو بزرگتر و پر رنگ تر است و انواع غول پیکری هم دارد که طولش به حدود 1/5متر و حتی بیشتر هم می رسد و برخی نمونه هایش را ما در اختیار داریم.

لوفا همانند انگور، پهن برگ و بالا رونده و بشدت علاقمند به داربست، درخت، دیوار و هر نوع ارتفاعی است که با پیچک های قدرتمندش به آن چنگ می زند و با رشد تهاجمی و سریعش چندین متر بالا می رود و سطح قابل توجهی را به تصرف خود در می آورد و با میوه های کشیده و گلهای زرد و درشتش منظره های بسیار زیبایی خلق می کند.

لوفا تنها گیاه تولیدکننده اسفنج در جهان است. میوه هایش در ابتدا سبز رنگ، بزرگ و سنگین است که در ادامه رشد به مرور گوشت داخل این کدوها تبدیل به یک سری الیاف در هم تنیده ی توری شکل، متخلخل و بسیار سبک می شود و همزمان پوستش کمرنگ شده، به زردی می گراید و نهایتا قهوه ای رنگ و کاملا خشک و سبک می شود.

بعد از اینکه میوه لوفا، روی بوته کاملا خشک و سبک می شود باید چیده شود و بعد از خیساندن در آب، پوستش کنده شده و اسفنج توری شکل داخلش نمایان می گردد و بعد از شستشو و خشک شدنش در صنایع مختلف به کار می رود. شایعترین کاربرد اسفنج ارزشمند گیاه لوفا در سطح جهان استفاده از آن بعنوان یک لایه بردار طبیعی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *