دسته‌بندی نشده

چگونه گیاه لوفا را بکاریم؟ آموزش کاشت بذر لوفا

کاشت بذر لوفا

پرورش گیاه لوفا، نیاز به مقداری صبر و شکیبایی دارد. به خاطر همین است که یکسری از افراد به دنبال خرید بذر لوفا میروند چون این گیاه یک گیاه معمولی نیست، ولی این کار لذتی دارد که به هر قیمتی می ارزد. گیاه لوفا در خانواده خیارها دسته بندی می‌شود و نسبت به دیگر گیاهان این خانواده دیرتر رشد می‌کند، حتی گاهی اوقات بذر لوفا به کندی جوانه می‌زند. گیاه لوفا، گیاه مناطق گرمسیری است و در آب و هوای سرد به آهستگی رشد می‌کند. این گیاه به صورت بالارونده رشد می‌کند و در طول یک فصل رشد ارتفاع آن تا 10 متر یا بیشتر هم ممکن برسد.

زمانی که میوه گیاه لوفا سبز رنگ است قابل خوردن بوده و می‌توان آن را به صورت پخته (مثل پخت کدو) و هم به صورت خام مصرف کرد. در صورتی که بخواهید از گیاه برای ساخت اسفنج و لیف استفاده کنید، میوه را زمانی بچینید که رنگ آن زرد شود و قسمت های درونی آن به شکل فیبر دربیاید. در این زمان دیگر نمی‌توان از میوه به عنوان خوراکی استفاده کرد.

گیاه لوفا حدودا به 150 تا 200 روز گرم بدون سرما برای رشد نیاز دارد (بستگی به محل کاشت و نوع گیاه لیف دارد). لوفا به مقدار زیادی نور خورشید، گرما، آب، مواد مغذی و یک داربست بزرگِ قوی نیازمند است. گیاه لوفا را باید در یک سطح صاف عاری از علف‌های هرز و در یک خاک با زهکشی مناسب کاشت.

گیاه لوفا بذر

این گیاه را می‌توان در گلدان های 25 لیتری نیز کاشت. گلدان باید دارای سوراخ زهکشی مناسب باشد و بعد از این که لوفا در گلدان بلند شد و برای آن داربست تهیه شد، نباید جای آن را تغییر داد و آن را به جای دیگر منتقل کرد. زمانی که گیاه شروع به بزرگ شدن کرد، باید برای آن داربست تهیه شود.

خاکی که برای کاشت گیاه لوفا استفاده می‌شود باید دارای PH خنثی تا کمی قلیایی باشد. برای خنثی کردن PH  خاک های اسیدی می‌توان از آهک استفاده کرد.

کاشت گیاه لوفا

قدم اول برای کاشت گیاه لوفا، انتخاب بذر خوب و سالم است. دانه بالغ خوب معمولا رنگ تیره دارد و سفت است، ولی دانه نارس کم رنگ و نرم است. دانه این گیاه شبیه دانه هندوانه است. بهترین دانه های گیاه لوفا را در پاییز از گیاه برداشت کنید و آن ها را برای سال بعدی کاشت ذخیره کنید.

در مناطق گرم می‌توان دانه گیاه لوفا را مستقیما در زمین کاشت. عمق کاشت بذر را 3 یا 4 سانتی متر در نظر می‌گیرند و در هر گودال 2 یا 3 بذر قرار می‌دهند. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد. فضای کشت بین دانه‌ها باید 1 متر باشد، البته در نظر گرفتن فضای کشت به اندازه 2 متر بهتر است.

درجه حرارت خاک برای جوانه زدن باید 21 درجه سانتی گراد یا گرم تر باشد. برای جوانه زنی بهتر، می‌توان دانه‌ها را قبل از کاشت به مدت 5 ساعت در آب خیساند. با شروع کاشت بذر در گلدان جوانه زنی بهتر انجام می‌شود و شروع رشد گیاه زودتر از فصل رشد انجام می‌شود.

در مناطقی که آب و هوا سرد است، باید دانه ها را یک ماه قبل از پایان سرما ابتدا در خانه در گلدان کاشت و زمانی که درجه حرارت خاک خارج از خانه به 25 درجه سانتی گراد یا بیشتر رسید، نهال ها را به خارج از خانه منتقل کرد. دمای مناسب برای رشد گیاه لیف 25 تا 29 درجه سانتی گراد است.

خراب شدن بذر لوفا

گیاه لوفا ریشه های بزرگی تولید می‌کند و باید در گلدان هایی که به اندازه کافی بزرگ هستند، با توجه به زمانی که قرار است در گلدان بمانند کاشته شوند. در هر گلدان باید 2 یا 3 دانه در عمق 1 تا 2 سانتی متری کاشته شوند (با توجه به اندازه دانه، دانه های بزرگتر عمیق تر کاشته می‌شوند). سرعت جوانه زنی و رشد بستگی به درجه حرارت خاک دارد. خاک را باید مرطوب نگه داشت ولی نباید آن را خیس کرد. زمان جوانه زنی با توجه به شرایط متفاوت است. این زمان ممکن است 7 تا 14 روز طول بکشد. در صورتی که دانه ها خوب و سالم باشند و شرایط مساعد باشد جوانه زنی در 4 یا 5 روز صورت می‌گیرد.

مراحل بعد از جوانه زنی

زمانی که دانه ها جوانه زدند و مقداری بزرگ شدند، باید آن ها را در محل کاشت تنک کرد. قوی ترین نهال را باید انتخاب کنید. باید مقدار زیادی نور خورشید برای گیاه لوفا فراهم کنید و نباید اجازه دهید خاک بیش از حد خشک شود. گیاه لوفا حداقل به روزی 6 تا 8 ساعت نور خورشید برای رشد مطلوب نیاز دارد.

گلدان های کوچک ممکن است هر روز به آب نیاز داشته باشند، ولی نباید خاک را خیس کرد و فقط باید آن را مرطوب نگه داشت.

زمانی که بذر گیاه یک ماه زودتر در گلدان کاشته می‌شود باید از یک گلدان 10 سانتی متری استفاده کرد. اگر گیاه لوفا قرار است بیشتر از یک ماه در گلدان باشد باید از یک گلدان 13 تا 15 سانتی متری استفاده کرد. در ماه اول یک داربست کوچک نیاز است و یک میله یا یک چوب کافی است.

زمانی که نهال یک یا دو برگ حقیقی تشکیل داد، قابل پیوند زدن است. ریشه در این زمان ممکن است 15 سانتی متر یا بلندتر باشد. صبر کنید تا خطر سرما کاملا رفع شود و خاک به اندازه کافی گرم باشد(25 درجه سانتی گراد) و سپس نهال ها را به زمین منتقل کنید. در صورت وجود سرما، رشد گیاه متوقف می‌شود.

گیاه لوفا خاک با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهد، اما نسبتا طیف گسترده ای از خاک ها را تحمل می‌کند. اضافه کردن کمپوست ارگانیک قبل از کاشت می‌تواند به تغذیه ریشه کمک کند. در مرحله گیاهچه، گیاه به نیتروژن نیاز دارد و در مرحله گل دهی به پتاس و فسفر نیاز دارد.

تا زمانی که گیاه به خارج از خانه منتقل نشده است بهتر است فقط از کود نیتروژن استفاده شود و وقتی به خارج از خانه منتقل شد از کودهای متعادل استفاده کنید. اگر گیاه کوچک پتاس و فسفر بیش از حد دریافت کند، ممکن است گل‌دهی قبل از موعد انجام شود. در این صورت گیاه به جای شکل گرفتن بوته به صورت صحیح، انرژی خود را صرف شکل گیری غلاف می‌کند.

هنگامی که گیاهان کوچک اند، در معرض علف های هرز و آفات هستند، این مساله بسیار مهم است که گیاه را از علف های هرز حفظ کرد. علف های هرز ممکن است گیاه را از رشد باز دارند. حلزون ها ممکن است به گیاهان کوچک آسیب برسانند. پرنده ها ممکن است ساقه ها را قطع کنند و باران بیش از حد گیاهان را غرق در آب می‌کند.

گیاه لوفا

پلاستیک مالچ اطراف گیاه لیف کوچک، خاک را گرم نگه می‌دارد و علف های هرز را کاهش می‌دهد. مالچ بازده را در دراز مدت افزایش می‌دهد.

زمانی که گیاه شروع به بزرگ شدن می‌کند، نیاز به داربست قوی دارد تا بتواند بدون مشکل به سمت بالا رشد کند. معمولا از حصارهای زنجیره ای محکم به عنوان داربست استفاده می‌شود. گیاه لوفا ترجیح می‌دهد بلندتر شود و تا حدود 2 تا 3 متر رشد کند. طول گیاه لوفا ممکن است تا 10 متر هم برسد. گیاه اگر در کنار دیوارهای ناهموار هم کاشته شود، می‌تواند از آن هم بالا رود و از آن به عنوان داربست استفاده کند.

بعد از گرده افشانی، گل دهی در بوته گیاه لیف رخ می‌دهد که قبل از تشکیل گل یک غلاف تشکیل می‌شود. زنبورها به سمت گل های زرد لوفا جذب می‌شوند و عمل گرده افشانی را انجام می‌دهند. شکوفه ها می‌افتند و در پایه گل هایی که عمل گرده افشانی در آن ها انجام شده است، میوه شکل می‌گیرد.

در آخر توجه کنید که میوه لوفا زرد رنگ اسفنجی در اواخر پاییز بالغ می‌شود. میوه در این حالت سبک وزن بوده و پوستی به رنگ قهوه ای دارد. همچنین اگر میوه کاملا بالغ شده باشد، پوست آن هم می‌افتد.

منبع : نسیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *